Votian/Numerals

From Wikiversity
< Votian(Redirected from Votian Numerals)
Jump to: navigation, search
Globe of letters.svg Subject classification: this is a language-learning resource.
Chess.svg Educational level: this is a non-formal education resource.
Nuvola apps edu miscellaneous.svg Resource type: this resource is a lesson.
TaoismSymbolWhite.PNG Completion status: Deliberately incomplete for educational purposes.
Crystal Clear talk.png Attribution: User Mikk created this resource and is actively using it. Please coordinate future development with him/her if possible.


Numerals [1][edit]

Cardinal numbers[edit]

Simple numerals[edit]

Cardinal numbers and key inflected forms
Digit Singular Plural
  Nominative Genitive Partitive Illative Elative Nominative Genitive Partitive Illative Elative
1 ühs(i) ühē ühtä ühtē(sē) ühessä üheD ühsī(jē) ühsītä ühsīsē ühsīssä
2 kahs(i) kahē̮ kahta kahtē̮(sē̮) kahe̮ssa kahe̮D kahsī(jē) kahsīta kahsīsē̮ kahsīssa
3 ke̮m ~ ke̮лme̮D ke̮лmē̮ ke̮лme̮a ke̮лmē̮(sē̮) ke̮лme̮ssa ke̮лme̮D ke̮лmī(jē) ke̮лmīta ke̮лmīsē̮ ke̮лmīssa
4 nellä nellǟ nellǟ(tä) nellǟ(sē) nellässä nelläD nellī(jē) nellītä nellīsē nellīssä
5 vīsi ~ vīZ vīd́d́ē vīttä vītē(sē) vīd́d́essä vīd́d́eD vīsī(jē) vīsītä vīsīsē vīsīssä
6 kūsi ~ kūZ kūvvē̮ kūtta kūtē̮(sē̮) kūvve̮ssa kūvve̮D kūsī(jē) kūsīta kūsīsē̮ kūsīssa
7 seitsē seittsemē seitsettä seittsemē(sē) seittsemessä seittsemeD seittsemī(jē) seittsemītä seittsemīsē seittsemīssä
8 kahe̮sā kahe̮ssamē̮ kahe̮satta kahe̮ssamē̮(sē̮) kahe̮ssame̮ssa kahe̮ssame̮D kahe̮ssamī(jē) kahe̮ssamīta kahe̮ssamīsē̮ kahe̮ssamīssa
9 ühesǟ ühessämē ühesättä ühessämē(sē) ühessämessä ühessämeD ühessämī(jē) ühessämītä ühessämīsē ühessämīssä
10 tšümmē tšümmenē tšümmettä tšümmenē(sē) tšümmenessä tšümmeneD tšümmenī(jē) tšümmenītä tšümmenīsē tšümmenīssä
100 sata satā(ta) satā(sē̮) sāssa sāD satojē ~ satoi satoita ~ satoja satoisē̮ satoissa
1000 tuhaD tuhatte̮mē̮ tuhatta tuhatte̮mē̮(sē̮) tuhatte̮me̮ssa tuhatte̮me̮D tuhatte̮mī(jē) tuhatte̮mīta tuhatte̮mīsē̮ tuhatte̮mīssa

1, 2, 3, 5 and 6 - are declined like the X Declension: -e stems .

7, 8, 9, 10 and 1000 - are declined like the XIII Declension: -m & -n stems .

4 - is declined like the VIII Declension: -ä stems .

100 - is declined like the III Declension: -a stems .


Agreement [edit]

  1. Partitive marks a matter which is measured. In such a case it's preceded by a quantity unit or a number , e.g. kahs pihua sūrimoi ("Two handfuls of pearl-barley.").
    1. Countable nouns will be in singular , e.g. kahs pihua ("Two handfuls.").
    2. Uncountable nouns will be in plural , e.g. pihu sūrimoi ("A handful of pearl-barley.").
      1. Partitive, which expresses partiality, is opposed to nominative , which marks the whole , e.g. ühs pihu sūrimoi ("A handful of pearl-barley." Here the word pihu is in singular nominative.), koko pihu ("A whole handful." ), kõikk sūrimaD ("All the pearl-barley." Here the word sūrimaD is in plural nominative.).
  2. Partitive marks a partial subject while nominative marks a total subject of a sentence , e.g. mā-mune̮ita lēB ("There will be some potatoes (for you)." - plural partitive) vs. māmunaD om pe̮lloll [2] ("(All the) potatoes (what we are talking about) are on the field." - plural nominative)
    1. See the page of main cases for further details.


Usage[edit]

Instructive may indicate:

  1. a distributive number , something is done by e.g. kahē̮ko tȫ rōpā seittä ? ("Were there two of you eating out the porridge ? "), mȫ assuzimma tētä mȫ ke̮лmē̮ ("There was three of us walking along the way."), ke̮лmē̮ tšümmenī kopeikō ve̮tti nagлassa ('She took thirty copecks for a pound.'), ke̮лmē̮   vellehsē ~ vellessē ('(It was done) by three brothers '), e̮limma seittsemē naizikō ("We were seven women."), e̮livad ̮ vīzī päivī ("They were there five days each time.").
  2. an approximate number e.g. kasenna taлve̮nna eväd ̮ javod ̮ mahza kui ke̮лmī, nellī rubĺī ("This winter flour doesn't cost but about three - four roubles.").

Time expressions:

  1. kahste̮·šše̮met̄   tunnia ȫllä ("Twelve O'Clock at night.")
  2. vītē tunnīsē̮ssā ("Till five O'Clock.").


Compound numerals[edit]

To get the teens, te̮·šše̮me̮tta (in Kattila dialect) is added to the shorter nominative of base number, e.g. ke̮mte̮·šše̮me̮tta ("13", meaning "three of the second ten" ~ kò'm-tò's̀'k̀ém'ét́-ta <~ kò'm-tò's̀'k̀ǜm'èn-̀ta <~ kòlme tòis-ta kümmen-ta - tò's̀'k̀ém'ét́-ta <~ tòis-ta kümmen-ta is a partitive as explained above in the paragraph of agreement.) .

To get the decades, tšümmettä is added to the shorter nominative of base number, e.g. ke̮mtšümmettä ("30", meaning "three tens" ~ kò'm-k̀ümmen-̀ta <~ kòlme kümmen-ta - k̀ümmen-̀ta <~ kümmen-ta is a partitive as explained above in the paragraph of agreement.) .

  • Note that stš cluster in the border of two stems will be pronounced š́tš́ !

To get the hundreds and thousands, their partitive satā or tuhatta respectively is added to the shorter nominative of base number, e.g. ke̮msatā ("300", "three hundreds"), nellätuhatta ("4000", "four thoudands") .


Base digit ~teens decades hundreds thousands
1 ühste̮·šše̮me̮tta tšümmē sata tuhaD
2 kahste̮·šše̮me̮tta kahš́tš́ümmettä kahsatā [3] kahstuhatta
3 ke̮mte̮·šše̮me̮tta ke̮mtšümmettä ke̮msatā ke̮mtuhatta
4 nelläte̮·šše̮me̮tta nellätšümmettä nelläsatā nellätuhatta
5 vīste̮·šše̮me̮tta vīš́tš́ümmettä vīssatā vīstuhatta
6 kūste̮·šše̮me̮tta kūš́tš́ümmettä kūssatā kūstuhatta
7 seitsēte̮·šše̮me̮tta seitsētšümmettä seitsēsatā seitsētuhatta
8 kahe̮sāte̮·šše̮me̮tta kahe̮sātšümmettä kahe̮sāsatā kahe̮sātuhatta
9 ühesǟte̮·šše̮me̮tta ühesǟtšümmettä ühesǟsatā ühesǟtuhatta


Usage[edit]

In a more complex compound numeral it's components follow each others in the descending order, e.g.

  • kahe̮ллaллa kūvve̮̮ллa tšümmenellä kahe̮ssame̮ллa ("268=200+60+8" - singular adessive)


Declension[edit]

Usually each component of a compound numeral is declined separately, e.g.

  • kahe̮ллaллa kūvve̮̮ллa tšümmenellä kahe̮ssame̮ллa ('268' - singular adessive)
  • ühte̮·šše̮me̮tta ('11' - singular partitive)
  • ühete̮·šše̮me̮лē̮̮ ('11' - singular allative)


Yet we may decline also only the last component of a compound numeral, e.g.

  • kahtšümme   kahe̮ssame̮лta ('28' - singular ablative)
  • ühste̮·šše̮mē̮̮ ('11' - singular genitive)
  • ühste̮·šše̮me̮лē̮̮ ('11' - singular allative)


Morphophonology and pronunciation[edit]

Final vowel of a word may be omitted depending in it's position in a sentence (especially in the middle of a compound number). , e.g. kahtšümme   ('20' - singular nominative) , kahtšümme   kahe̮ssame̮лta ('28' - singular ablative)


Ordinal numbers[edit]

Simple numerals[edit]

Ordinal numbers and key inflected forms [4]
Digit Singular Plural
  Nominative Genitive Partitive Illative Elative Nominative Genitive Partitive Illative Elative
1. [5] esimein esimeizē esimeissä esimeisē(sē) esimeizessä esimeizeD esimeisī(jē) esimeisītä esimeisīsē esimeisīssä
2. [6] te̮in(e̮) te̮izē̮ te̮issa te̮isē̮(sē̮) te̮ize̮ssa te̮ize̮D te̮isī(jē) te̮isīta te̮isīsē̮ te̮isīssa
3. [7] [8] ke̮лmaiZ ke̮лmatte̮mā ke̮лmatta ke̮лmatte̮mā(sē) ke̮лmatte̮massa ke̮лmatte̮maD ke̮лmatte̮mī(jē) ke̮лmatte̮mīta ke̮лmatte̮mīsē ke̮лmatte̮mīssa
4. [9] [10] nelläiZ nellättämǟ nellättä nellättämǟ(sē) nellättämässä nellättämäD nellättämī(jē) nellättämītä nellättämīsē nellättämīssä
5. [11] vīd́d́eiZ vīd́d́ettämǟ vīd́d́että vīd́d́ettämǟ(sē) vīd́d́ettämässä vīd́d́ettämäD vīd́d́ettämī(jē) vīd́d́ettämītä vīd́d́ettämīsē vīd́d́ettämīssä
6. [12] [13] kūvve̮iZ kūvve̮tte̮mā kūvve̮tta kūvve̮tte̮mā(sē) kūvve̮tte̮massa kūvve̮tte̮maD kūvve̮tte̮mī(jē) kūvve̮tte̮mīta kūvve̮tte̮mīsē kūvve̮tte̮mīssa
7. [14] [15] seittsemäiZ seittsemättämǟ seittsemättä seittsemättämǟ(sē) seittsemättämässä seittsemättämäD seittsemättämī(jē) seittsemättämītä seittsemättämīsē seittsemättämīssä
8. [16] [17] kahe̮ssamaiZ kahe̮ssamatte̮mā kahe̮ssamatta kahe̮ssamatte̮mā(sē) kahe̮ssamatte̮massa kahe̮ssamatte̮maD kahe̮ssamatte̮mī(jē) kahe̮ssamatte̮mīta kahe̮ssamatte̮mīsē kahe̮ssamatte̮mīssa
9. [18] ühessämäiZ ühessämättämǟ ühessämättä ühessämättämǟ(sē) ühessämättämässä ühessämättämäD ühessämättämī(jē) ühessämättämītä ühessämättämīsē ühessämättämīssä
10. [19] tšümmeneiZ tšümmenettämǟ tšümmenettä tšümmenettämǟ(sē) tšümmenettämässä tšümmenettämäD tšümmenettämī(jē) tšümmenettämītä tšümmenettämīsē tšümmenettämīssä
100. [20] [21] sāZ sāttomā sātta sāttomā(sē) sāttomassa sāttomaD sāttomī(jē) sāttomīta sāttomīsē sāttomīssa
1000. [22] tuhatte̮maiZ tuhatte̮matte̮mā tuhatte̮matta tuhatte̮matte̮mā(sē) tuhatte̮matte̮massa tuhatte̮matte̮maD tuhatte̮matte̮mī(jē) tuhatte̮matte̮mīta tuhatte̮matte̮mīsē tuhatte̮matte̮mīssa
the last one [23] vīmein vīmeizē vīmeissä vīmeisē(sē) vīmeizessä vīmeizeD vīmeisī(jē) vīmeisītä vīmeisīsē vīmeisīssä


3. - 1000. - are declined like the XIII Declension: -m stems .


Suppletion [edit]

Suppletive 1., 2. and vīmein - are declined like the XII Declension: -nen stems .


Compound numerals[edit]

Each component or only the last component of a compound numeral may get an ordinality marker -ǹs' , -ttema (-ǹt̀è , -ǹtema) , e.g.

  • ühste̮·šše̮me̮iZ ('11.' - singular nominative)
  • kahtš́ümmeneiZ ('20.' - singular nominative)


Vs. Jõgõperä dialect

  • nelläste̮·iš́tš́ümneZ ('14.' - singular nominative)
  • ke̮лme̮š́́tš́ümmeneZ ('30.' - singular nominative)


Usage[edit]

In a more complex compound numeral each 1000, 100 and 10 besides the last component of a compound numeral should get an ordinality marker -ǹs' , -ttema (-ǹt̀è , -ǹtema) , e.g.

  • z ̮ nellätšümmeneäiZ esimein ("141." - singular nominative)
  • kahtšümmenäiZ ühessämäiZ ("29." - singular nominative)

Usually each component with an ordinality marker of a compound numeral is declined separately, e.g.

  • kahtšümmenettomā ühessämättomā ("29." - singular genitive)


Fractions [edit]

  • ½ -( pōл ~ pōli )
  • 1½ -( pōlite̮issa - "and half of the second one" )
  • 2½ -( pōlike̮лmatta - "and half of the third one" )
  • 4½ -( pōlivīd́d́että - "and half of the fourth one" )

Only the first component of halfs is declined, e.g.

  • pōлta ke̮лmatta ( 2½ - singular partitive)
  • pōлe̮ssa nellättä ( 3½ - singular elative)


  • ⅓ -( ke̮лmaiz ̮ e̮sa - "a third part" )
  • ¼ -( nelläiz ̮ e̮sa - "a fourth part", Russian loans: tšetvertti ~ tšetvertakka )
  • 1/5 -( vīd́d́eiz ̮ e̮sa - "a fifth part" )
  • 2/5 -( kahs vīd́d́että e̮sā - "two fifth parts" )


  • 1/40 -( Russian loan: sorokofka ~ sorokovgā )


Dialectal alternatives [24][edit]

  • 1000 - If singular nominative of 1000 is pronounced tuhatta, then singular genitive should be tuhatā .


Final vowel of a word may be omitted depending in it's position in a sentence (especially in the middle of a compound number). , e.g. kahtšümme   kahe̮ssame̮лta ('28' - singular ablative)


t of plural partitive may have been preserved by some speakers ( in some dialects ) , e.g. (tšümmen)ītä ~ / (ke̮лm)īta ~ ia


The plural genitive morpheme -iten may have totally lost it's -ten component to be pronounced as a pure plural stem , e.g. (kahe̮ssam)ījē ~ ijē ~ ī


*sen > -sē, -sē̮   may be added to illative once more as a duplicate , e.g. tuhatte̮mē̮ ~ tuhatte̮mē̮sē̮



Other Finnic dialects [25][edit]

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


100


1000


11


20


In a more complex compound numeral it's components follow each others in the descending order, e.g.

Though there was a more ancient pattern, which is now more actively used in teens only, e.g.


Usually each component of a compound numeral is declined separately, e.g.

Yet in Standard Estonian we should decline only the last component of a compound numeral, all the other components are in genitive, e.g.

  • kolmesaja kuuekümne kaheksal ('368' - singular adessive)


3.

Usually each component or only the last component of a compound numeral may get an ordinality marker (< s < * ns < * nsi < * nti < * nte ) , e.g.

Yet in Standard Estonian and Livonian dialects only the last component of a compound numeral may get an ordinality marker, e.g.


Suppletive ordinal numerals 1. and 2. are derived from pronouns .

1.


2.


See also[edit]


References[edit]

  1. Ariste, Paul Vadja keele grammatika. Tartu, 1948. p. 68-73
  2. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat. v.3. p.233
  3. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat. v.2. p.27 Kattila dialect
  4. Ariste, Paul Vadja keele grammatika. Tartu, 1948. p. 71-72
  5. Ariste, Paul Vadja keele grammatika. Tartu, 1948. p. 54
  6. Ariste, Paul Vadja keele grammatika. Tartu, 1948. p. 54
  7. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat. v.2 p.346 Kattila dialect genitive ke̮лmatte̮mā
  8. Ariste, Paul Vadja keele grammatika. Tartu, 1948. p. 56
  9. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat. v.4 p.34 Kattila dialect genitive nellättämǟ
  10. Ariste, Paul Vadja keele grammatika. Tartu, 1948. p. 56
  11. Following the example of kūvve̮iZ and nelläiZ .
  12. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat. v.2 p.336 Kattila dialect genitive kūvve̮tte̮mā
  13. Following the example of ke̮лmaiZ .
  14. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat. v.5 p.194 Lempola dialect minū tütär isup seittsemättämäl jätažilla ("My daughter sits on the 6. floor.")
  15. Following the example of nelläiZ .
  16. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat. v.2 p.135 Luuditsa dialect genitive kahe̮ssamatte̮mā
  17. Following the example of ke̮лmaiZ .
  18. Following the example of seittsemäiZ .
  19. Following the example of vīd́d́eiZ .
  20. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat. v.5 p.151 Kattila dialect genitive sāttomā
  21. Following the example of kahe̮ssamaiZ .
  22. Following the example of kahe̮ssamaiZ .
  23. Ariste, Paul Vadja keele grammatika. Tartu, 1948. p. 54
  24. Словарь водского языка - Vadja keele sõnaraamat.
  25. Laanest, Arvo: Sissejuhatus läänemeresoome keeltesse, Tallinn 1975. p.120-121
Wikipedia-logo.png Search for Votian/Numerals on Wikipedia.
Wikiquote-logo.svg Search Wikiquote for quotations related to: Votian/Numerals
Wikibooks-logo.svg Wikibooks has more on the topic of Votian/Numerals.
Wiktionary-logo-en.svg Look up Votian/Numerals in
Wiktionary, the free dictionary.
Wikinews-logo.svg Search Wikinews for news items related to Votian/Numerals.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies has information related to: Votian/Numerals